Avrupa Birliği’nden İran’a ‘şiddeti durdurun’ çağrısı

0

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından öldürülmesini protesto edenlere yönelik uygulanan şiddet Avrupa Birliği’nde de yankı buldu. AB’den, İran’a şiddetin durdurulması ve internet erişiminin açılması çağrısı yapıldı.
İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ‘başörtüsü kurallarına uymadığı’ gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesinin ardından başlayan protestolar devam ediyor. 46 şehir ve kasabaya yayılaln protestolarda 41 kişi hayatını kaybederken, gözaltına alınan kişilerin sayısıysa bin 200’ü geçti.

AB’DEN TEPKİ
AB adına açıklama yapan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İran güvenlik güçlerinin gösterilere müdahalesinin orantısız olduğunu, can kayıpları ve yaralılar bulunduğunu belirtti.

İnternet erişiminin kesilmesi ve mesajlaşma platformlarının engellenmesinin ifade özgürlüğünün ihlali anlamına geldiğini kaydeden Borrell, AB’nin ve AB üyesi ülkelerin protestoculara şiddet kullanılmasını, kabul edilemez ve haklı görülemez bulduğunu vurguladı.

Borrell, “İran’ın protestoları şiddet kullanarak bastırmayı acilen durdurmasını ve internet erişimi ile bilginin serbest dolaşımını sağlamasını bekliyoruz. Ayrıca İran’ın ölenlerin ve tutuklananların sayılarını açıklamasını, şiddet kullanmayan göstericileri serbest bırakmasını, gözaltındakilere uygun muamele sağlamasını bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Mahsa Amini’nin ölümünün soruşturulması gerektiğini belirten Borrell, sorumluların hesap vermesini istedi. Borrell, “AB, gelecek Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde Mahsa Amini’nin öldürülmesi ve İran güvenlik güçlerinin gösterilere karşılığını ele almak için elindeki tüm seçenekleri değerlendirmeye devam edecektir.” ifadesine yer verdi.

CEVAP VER

Yorumunuz girin
Lütfen adınızı buraya yazın