KPSS skandalının odağındaki Yediiklim Yayınevi’ne polis baskını

0

KPSS’deki skandalın odağında Yediiklim Yayınevine ait iki adrese polis baskını yapıldı. Yayınevi avukatı arama yapılan adreslerde tüm bilgi ve belgelerin polise teslim edildiğini açıkladı.
Devlet Denetleme Kurulu (DDK) KPSS’deki iddialara ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmasının ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri harekete geçti. KPSS sorularıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, Yediiklim Yayınevine yönelik operasyon düzenlendi. Yayınevine ait iki adreste yapılan arama tamamlandı.

TELE1’den Barış Önal’a konuşan Yediiklim Yayınevi yetkilileri “Bir iki soru aynı diye algı yapmaya gerek yok” açıklamasını yapmıştı. Yetkili “Tamamen algı yayınlarımız devam ediyor. Bir iki soru aynı diye çok yüklenme oldu. Satışlarımız devam ediyor. Başka yayınevleri de tutturuyor. Bizde bir iki tane soru aynı çıkmış olabilir. Kesinlikle bir tesadüf” ifadesini kullanmıştı.

‘GÖZALTI YOK, TÜM BİLGİ VE BELGELER TESLİM EDİLDİ’
Başsavcılık, suç duyurusu üzerine “sahtecilik”, “kamu aleyhine dolandırıcılık” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından soruşturma açtı.

Yediiklim Yayınları’nın avukatı Mustafa Serdar Gözüküçük, Ostim’deki aramanın ardından yaptığı açıklamada, soruşturmanın hızlı, güvenilir ve kamuoyunu tatmin edecek şekilde sonuçlanabilmesi için tüm bilgi ve belgelerin güvenlik birimlerine teslim edildiğini bildirdi.

Bir matematik sorusu dışında birebir sorunun söz konusu olmadığını ancak benzer sorular bulunduğunu anlatan Gözüküçük, bugün basın açıklaması yapacaklarını, ayrıca DDK’ye gerekli bilgilendirme notlarını iletileceklerini ifade etti. Soru üzerine soruşturma kapsamında gözaltına alınan olmadığını söyleyen Gözüküçük, yayınevinin bu konuda bir sorumluluğu olmadığını iddia etti.

Gözüküçük, “Bunların sadece belli bir öğrenci grubuna veya kendi öğrencilerimize değil, alenileştirilerek Türkiye’deki 980 ilçemize gönderilen, genel testler olduğu ortadadır. Zaten aynı sorular YouTube kanalımızda ve sosyal mecrada, hocalarımızın video çözümlerinde yayınlanmıştır. Hiç kimseye özel olarak soru verilmemiştir” dedi.

CEVAP VER

Yorumunuz girin
Lütfen adınızı buraya yazın