Günlük vaka sayısında artış, 100 bini buldu.

0

Koronavirüs vakaları günden güne artış gösterirken, Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Bilim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ersin Akpınar’dan “Günlük sayının 100 binleri bulduğunu söyleyebiliriz” açıklaması geldi. Akpınar’a göre vatandaşlar hastanelerdeki yoğunluk nedeniyle test için eczanelerdeki kitleri kullanıyor.
Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Bilim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ersin Akpınar, hastanelerin acillerinin yoğunluğu nedeniyle yurttaşların büyük çoğunluğunun Covid-19 testini eczaneden alarak yaptığını belirterek “Şu anda örneğin hastanelerin acil servislerindeki yoğunluktan dolayı eczaneden test kiti alarak kendi kendine test yapanların büyük bir çoğunlukta olduğunu biliyoruz. Buradan yola çıkarak; hastanelerde test olamayan kişileri de düşünürsek günlük sayının 100 binleri bulduğunu söyleyebiliriz” dedi.

“SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKEBİLİR”
“Tüm önlemler kaldırıldığı için Covid-19 vakalarındaki artış salgının başlangıcından beri hiç bu kadar hızlı olmamıştı” diyen AHESEN Genel Başkanı Başkanı Dr. Gürsel Özer ise önümüzdeki günlerde Covid-19 salgınına ek olarak mevsimsel gribin de eklenmesi ile yaşanacak hasta yoğunluğu için ASM ve hastanelerde gerekli tedbir ve hazırlıkların yapılmasının hayati önem taşıdığını vurguladı. Özer, özetle şunları kaydetti:

‘‘Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının özlük haklarının bir an evvel, süratle sorun olmaktan çıkarılarak iyileştirilmesi zorunludur. Eylül ayında sağlık sisteminin yaşayacağı yük nedeniyle ‘iflas etmemesi’ için acil önlemler alınması gerekmektedir. Pandemi bitmedi tüm hızıyla hala devam ediyor. Önlem almak için neyi bekliyoruz?”

CEVAP VER

Yorumunuz girin
Lütfen adınızı buraya yazın