Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Yüreğin yetiyorsa karşıma çık

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın ‘Çalar Saat’ programına katıldı. Kılıçdaroğlu Erdoğan’ı yüz yüze konuşmaya davet ederek, “Erdoğan, ‘Yüreğin varsa adaylığını açıkla’ diyor. Arkadaş yüreğin yetiyorsa karşıma çıkarsın televizyon programlarında. Ben orada sana açıklayacağım cumhurbaşkanı adayını” dedi.
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Rusya ile Ukrayna arasında savaş var ancak Rusya’da enflasyon oranı yüzde 17.8, Türkiye’de ise 73 resmi rakam, yüzde 160 gerçek rakam, mazota yüzde 315 zam. Bunu yapan dış güçler değil Saray güçleri” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın kendisine yönelttiği hakaretlere karşılık olarak, “Bana ne hakaret ediyorsun kardeşim? Ben onun seviyesine düşmem. Ben bu ülkenin insanlarına saygılıyım” dedi.

“GAZETECİ HABER YAPACAK BUNA TAHAMMÜL EDEMİYORLAR”
İktidarın özgür medyaya tahammül edemediğini dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu, “Gerçekleri dinlemeye tahammül edemiyorlar. Gerçekleri kim anlatıyor, gazeteciler. Gazeteci yazacak, haber yapacak buna tahammül edemiyorlar. Gerçekleri yazarsan, kamuoyuna sunarsan hapse atacağım diyor. Benim söylediklerimi yazacaksın, diyor. Akıllı bir iktidar özgür bir medyayı savunur. Çünkü bir haksızlık olduğunda anında müdahale etmesine ortam hazırlıyor. Bunlar korkunun eseri. Özgür medyaya, eleştiriye tahammül edemiyorlar” diye konuştu.

“BİR TANE ADAM KOYMUŞSUNUZ, NE SÖYLEDİĞİ BELLİ DEĞİL”
Kemal Kılıçdaroğlu Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu “Parayı biriktiriyorlar şimdi, seçime gideceğiz diye. Türkiye’nin sorunlarına derman olma şansları yok, bunlar gidici ve gidecekler. Kendi beceriksizliğini çöz kardeşim, illa birilerine mi atacaksın suçu. Mazotta yüzde 300’e kadar zam olur mu ya. Bunu yapan Saray, Saray oligarkları. Bir tane adam koymuşsunuz Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın başına. Ne söylediği, ne yaptığı belli değil. Gözlerine mi bakacağız, boyuna mı bakacağız, endamına mı bakacağız. Kardeşim sen dön bir benzin fiyatlarına bak, peynir fiyatlarına bak, domates, salatalık fiyatlarına bak. Bunların dünyadan haberi yok” ifadelerini kullandı.

“85 MİLYON BİR AVUÇ İNSANA ÇALIŞIYOR”
CHP lideri konuşmasında, “Vatandaşa yüksek faizle kredi veriyorlar. Hangi faiz indi? Erdoğan kimi kandırıyor? Erdoğan birilerine para kazandırıyor aslında. Birileri köşeyi dönsün istiyor. Biz boşuna beşli çete demiyoruz. 85 milyon insan hepimiz bir avuç insana çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“YÜREĞİN VARSA KARŞIMA ÇIK”
Kılıçdaroğlu, “Erdoğan, “Yüreğin varsa adaylığını açıkla diyor. Arkadaş yüreğin yetiyorsa karşıma çıkarsın televizyon programlarında. Ben orada sana açıklayacağım cumhurbaşkanı adayını. Ama yapamaz cesaret edemez, çünkü kirli birisi. Benim ne soracağımı gayet iyi biliyor. 10 soru sordum. Onun bana sorduğu sorulara cevap verdim, o birisine bile cevap veremez” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Neden saldırıyor? Millet başka işlerle ilgilenmesin tartışmayla ilgilensin diye. Yüreğin varsa toplarsın kadronu çıkarsın karşıma ben tek başıma geleceğim. Çıkamaz cesareti yok. Ben kul hakkı yemedim o yedi.” dedi. Bana ne hakaret ediyorsun kardeşim? Ben onun seviyesine düşmem. Ben bu ülkenin insanlarına saygılıyım. Ama o hakaret ediyor, çünkü bilgi yok, birikim yok, ülkeyi yönetemiyor. Ülkemizde teknik olarak enflasyon yok, hayat pahalılığı var diyor. TÜİK’in ne olduğunu da bilmiyor. Verileri TÜİK açıkladı, ben mi açıkladım? Enflasyonla hayat pahalılığının ne olduğunu bilmeyen bir adam devleti yönetmeye kalkarsa bu hale gelir.”

“BÜLENT ARINÇ İLE TOKALAŞTIK”


Ankara’da “Türk Demokrasi Vakfı; Yeniden” toplantısında Bülent Arınç ile tokalaşmadığı yönündeki iddialara yanıt veren CHP lideri, “Bülent Arınç’la tokalaştık, hatta bir değil iki kez tokalaştık. Tokalaşırız tabii niye tokalaşmayalım. Farklı dünya görüşlerine sahip olsak da birbirimize saygılıyız”

ERKEN SEÇİM
Gündemden düşmeyen erken seçim ile ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, “Büyük olasılıkla erken seçim yapacaklar çünkü ülkeyi yönetemiyorlar. Felakete doğru gidiyoruz aslında. Ben ülkesini seven, güçlendirilmiş parlamenter sistemle sorunların çözüleceğini düşünen bir insan olarak bir an önce sandığa gidilmeli diyorum. Biz yarın seçim olsa dahi seçime hazırız. Sandık güvenliğinden tutun, seçim bildirgelerine, projelerimize kadar hazırız. Millet ittifakı da buna hazır. biz altılı masa olarak hazırız. Benim taşıdığım kaygıları Sayın Akşener de taşıyor, Davutoğlu da taşıyor” dedi. Kılıçdaroğlu İsmail Küçükkaya’nın “Erken seçim olursa Erdoğan aday olabiliyor. Zamanında olursa ne olur?” sorusu üzerine, “Zamanında olursa, yasal uygulanacaksa Erdoğan’ın aday olmaması lazım. Anayasa açık. O nedenle büyük bir ihtimalle erken seçim olacak. Bu gerçeği Erdoğan da biliyor” ifadelerini kullandı.

“ÖTEDEN BERİ ELE ALINMASI GEREKEN KONU”
İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvurusu hakkında iktidarın tutumu sorulan Kılıçdaroğlu, “Terör konusunda en ağır bedeli ödeyen Türkiye’dir. NATO’nun gündemine mutlaka terör alınmalı. Teröre destek veren NATO üyeleri var. Bu öteden beri ele alınması gereken bir konuydu. Biz o konuda yanlış yapıyorsunuz diye bir şey demedik” dedi.

OĞLUNU ANLATIRKEN GÖZLERİ DOLDU
Adalet yürüyüşü ile ilgili konuşan Kılıçdaroğlu “Karar alırken sıradan bir karar değildi, yürürken de sıradan bir yürüyüş değildi. Bu ülkenin adalete, kardeşliğe bir arada yürümeye ihtiyacı var. o yürüyüşte tek başıma yürüyeceğimi söyledim ilk gece yatacak yeri bile zor buldum. İstanbul’a geldiğimde yanımda milyonlar vardı, oğlum vardı. Gazeteciler oğluma sorduğunda ‘babamla gurur duyuyorum’ dedi” diye konuştu. Kılıçdaroğlu konuşması esnasında duygulanarak “Bu kısmı atlayalım isterseniz İsmail Bey” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşma başlıkları ise şöyle:

“Bir tane adam getirmişsiniz Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın başına ne yaptığı, ne söylediği belli değil”

“İlk yapacağımız şey verileri toplamak. Bunun için hasar tespit komisyonu kurmaya karar verdik. İkincisi Merkez Bankası Başkanlığı’na fiyat istikrarı sağlayacak birini getireceğiz. Strateji ve planlama örgütünü kuracağız.”

“Faizi indirmek ekonomide istikrarı sağlamaksa ‘0’ yapın”

“Türkiye Cumhuriyeti devleti akılla yönetilmiyor, ön yargıyla yönetiliyor.”

“Millet ekmek alırken vergi veriyor, milyonları kazananlar vergi vermiyor.”

“Dış güçler diye bir terane tutturmuşlar ne dış gücü? Dış güç sana yüzde 315’lik enflasyonu zorunlu kılan bir politika izliyorsa, sen içeride ne yapıyorsun?”

“2018 sonrası Türkiye bu hale geldi”

“Erdoğan Türkiye’yi felakete sürükledi ve bugün Türkiye büyük bir çıkmazda”

“İktidardan gitmemek için medyaya baskı kuruyorlar. Bilim insanlarına baskı kuruyorlar. Sosyal medyaya düzenleme ile baskı sürecini getiriyorlar. Seçim kanunlarıyla oynuyorlar.”

“Demokrasinin en zayıf noktası geldiği gibi gitmeyi bilmemektir.”

“SADAT paramiliter bir yapılanmadır.”

“Hani sen kahramandın, dünya lideriydin Brunson’ı niye verdin?”

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti bugüne kadar kapı kapı dolaşıp para dilenmedi.”

“Bu ülkede kim zulme uğrarsa insan olarak burada bir yanlışlık var dememiz lazım

CEVAP VER

Yorumunuz girin
Lütfen adınızı buraya yazın