Elif Sanchez: Türkü söylemek beni güvende hissettiriyor

0

MERSİN Uluslararası Müzif Festivali kapsamında ‘MI VOZ’ Türküden Caza Konseri ile sahne alacak, Türk Halk Müziği, Klasik Müzik ve Caz eğitimini harmanladığı müzikal tarzı ile Anadolu ve Azerbaycan coğrafyasının en sevilen türkülerini kendine has yorumuyla seslendiren Elif Sanchez, türkü söylemenin kendisini güvende hissetirdiğini söyledi.
Elif Sanchez, ‘MI VOZ’ Türküden Caza konseri ile 20’inci Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında bugün akşam saat 20.00’de Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi’nde müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. İlk albümünü 2021 yılında yayınlayan, Anadolu ve Azerbaycan Coğrafyasının en sevilen eserlerini kendine has tarzı ile seslendiren Elif Sanchez, Javier Limon prodüktörlüğünde 9 İspanyolca ve 2 Türkçe şarkıdan oluşan 2.albümünün repertuvarını ilk kez Mersin’de müzikseverlere sunacak. Elif Sanchez’in ikinci albümünün prodüktörlüğünü ise, Buika, Enrique&Estrella Morente, Chucho Valdés, Paco de Lucia, Mariza, Caetano Veloso, Alicia Keys gibi dünyaca ünlü 1000’den fazla isimle 100’ü aşkın prodüksiyona imza atan, Grammy ödülü ve 10 Latin Grammy Ödülü ile 20’den fazla altın ve platin plak ödülü sahibi dünyaca ünlü besteci, gitarist ve prodüktör Javier Limon yapıyor.

‘GURUR DUYDUM’
27 Mayıs’ta Javier Limon prodüktörlüğünde İspanyolca olarak hazırlanan 2’inci albümü ‘Mi Voz’ dinleyiciyle buluşacak olan Elif Sanchez, söylediği her şarkıda topraklarını kokusunu hissettiğini belirterek, “İlk albümümü Ekim 2021’de çıkardım. Albümün en sonunda bir İspanyolca şarkım vardı. Fikrini sormak için Javier’e gönderdim ve çok beğendi. Bir sonraki albümü yapmayı çok istediğini söyledi. Aylarca çalıştıktan sonra gurur duyduğum güzel bir albüm çıkardık. Javier harika şarkılar yazdı ve ben de yürekten söyledim. Bu albümle dünyanın farklı bir yerine gittim ama her zaman yaptığım gibi evimi de yanımda götürdüm. İspanyol müziğini kendi tarzımla zevkli bir şekilde harmanladık. Bence bu albümü bu kadar özel yapan da bu, topraklarımın kokusunu da hissetmeniz” dedi.

‘MERSİN BENİM İÇİN ÖZEL BİR ŞEHİR’
Konserde türküden caza sanatseverleri bir yolculuğa çıkarağını ifade eden Elif Sanchez, “Aslında ikisi de folk müzik, ikisi de acıyı, sevgiyi, insanı anlatıyor. Cazda değişen akorlar üzerine doğaçlama yapılır. Bizde de dem tutulur, tek bir makam üzerinden yolculuğa çıkılır yolda yolculuk sizi nereye götürürse… Bu anlamda benzerlikleri de çoktur. İlk albüm de Mersin türküleri var. Çünkü Mersin benim için çok özel bir şehir. Orada da bir evimiz var. 10 yaşımdan bu yana yılın birkaç ayını Mersin’de geçiriyorum. Hatta festivali de yıllardır severek takip ederdim. Bu yıl festivalde sahnede olmak benim için çok özel. Konser repertuvarıma 2 Mersin türküsü ekledim ama sürpriz olsun. Ne zaman, nerede türkü dinlesem ya da söylesem kendimi hep güvende ve evde hissettim. Ben 18 yaşımda Türkiye’den ayrıldım ve 10 sene Amerika’da yaşadım. 18 yaşıma kadar da gezebildiğim ve görebildiğim kadar yer görmeye çalıştım. Türküleri sevme sebebim de beni hep evime götürebilmesiydi. Şimdi ise Mersin’e getirecek” diye konuştu.
Müzik yaşamında örnek aldığı, sesini bulmasını sağlayan çok özel insanların olduğunu kaydeden Elif Sanchez, “Bende iz bırakan en önemli ses annem Birsen Gecikli’dir. Öğrendiğim türküleri ilk hep onun sesinden duydum. Bizim topraklarımızdan Neşet Ertaş, Musa Eroğlu, Erkan Oğur benim için çok özeldir. İspanya’dan Diego El Cigala. Latin Amerikalı müzisyenlerden Omara Portuondo, Celia Cruz, Eva Ayllón ve Alain Perez. Caz dünyasından Chet Baker, yenilerden Gretchen Parlato, Kurt Elling’I çok severim. Aziza Mustafa Zadeh ve Alim Qasimov’ın da hayatımda özel bir yeri vardır” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Yorumunuz girin
Lütfen adınızı buraya yazın