Ücretliler Krediye Yükleniyor

0

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) açıklamış olduğu son verilerde ücretlilerin en çok kredi alan grupların başında olduğu görülmektedir (1). Görünen o ki ülkenin genelinde bir taraftan işsizlik ve yoksullukla diğer taraftan pandemiyle mücadele eden yurttaş, krediden başka çıkar yol bulamamaktadır. Enflasyonun % 20’lerde işsizliğin % 12’lerde olduğu bir ekonomide ortaya çıkan bu tablo aslında şaşırtıcı değildir. Zira fiyat artışlarının dizginlemediği bir ortamda, iş bulmanın giderek zorlaştığı bir işgücü piyasasında insanlar temel ihtiyaçlarını karşılamak için dahi kendilerini kredi almaya mecbur vaziyette görmektedir.

Yukarıdaki grafik kullandırılan kredi miktarını ve kişi sayısını göstermektedir. TBB’nin raporuna göre, Haziran 2021 itibariyle tüketici kredileri ve konut kredileri bakiyesi yaklaşık 656 milyar TL, kredi kullanan toplam kişi sayısı ise 25 milyon 529 bin kişidir. Toplam kişi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5 oranında, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 1 oranında artmıştır. Tüketici kredisi ve konut kredileri toplam bakiyesi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 2 oranında büyümüştür.

Aşağıdaki tablolar ise kredilerin melek gruplarına göre dağılımını göstermektedir. Görüldüğü üzere ücretliler hem kullanılan krediler hem de kullananlar açısından başı çekmektedir. Türkiye’de 10 milyon civarında ücretli için pek iç açıcı bir tablo değil. 100 kredinin 29’unu asgari ücretliler kullanmış ve onlar için tüketici ve konut kredisi vazgeçilmez bir alışkanlık haline gelmiş. Verilere göre kredi borçlusu 1 milyon 4 bin 383 kişinin gelirinin 3 bin liranın altında olması durumu daha açık hale getirmektedir.

Yılbaşında 383 dolar olan asgari ücret, dolar kurundaki artış sonucu şu anda 327 dolara gerilemiş durumda. Yılsonunda muhtemelen daha gerileyecek olan asgari ücretin enflasyon karşısında eriyen alım gücü insanları zorunlu olarak krediye daha fazla yönlendirecek. Veriler içerisinde dikkat çeken diğer önemli bir nokta kredi kullananların yaş skalası. Böyle giderse tıpkı üniversitelerden mezun olan gençler gibi genel olarak işsiz ve borçlu bir gençlikle karşı karşıya kalacağız. Yaş gruplarına göre kredi kullananlar da şu şekilde:

18-25 yaş arasında kredi alanlar 397.595 kişi

26-35 yaş arasında kredi alanlar 1.160.936 kişi

36-55 yaş arasında kredi alanlar 1.422.404 kişi

Meslek Gruplarına Göre Dağılım

TBB (Türkiye Bankalar Birliği), Tüketici Kredileri ve Konut Kredileri, Haziran 2021, Rapor Kodu DT01, Eylül 2021, www.tbb.org.tr

Prof. Dr. Hüseyin M. YÜCEOL

CEVAP VER

Yorumunuz girin
Please enter your name here